BOB MARLEY BÖLÜMÜ

Asıl adı Robert Nesta Marley olan sanatçı 1945 Jamaika'da doğmuştur.Reggae müziğin denilen farklı bir tarzı müzik dünyasına tanıtmıştır.
İlk albümü Catch a fire 1972 yılında yayımlandı.
No Women No Cry şarkısı ile bir çok ülkede hatırı sayılır bir dinleyici kiitlesine ulaştı (bu şarkının videosu aşağıdadır)
Birleşmiş Milletler 1978 yılında Afrika'ya yaptığı yardımlardan dolayı ''Barış Madalyası'' vermiştir.
Jamaika denilen ülkeyi müziğiyle tüm dünyaya tanıttı.Müziğiyle özgügürlük savaşı veren nadir insanlardan
3.dünya üleklerinini kabul ettiği tek süperstardır.
1977 yılında futlbol oynarken ayağında açılan bir yara sonunda deri kanseri olduğu ortaya çıkmıştır.
1981 yılında 36 yaşında vefat etti son sözleri oğluna ''para hayatı satın alamaz'' oldu.

Juddy Mowatt : Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibidir.

Konserinden bir gün önce Marley'in evine hırsız girer ve gazeteciler ona konseri iptal edip etmeyeceğini sorarlar
Bob Marley'in cevabı bence unutulmaması gereken bir cevaptır.
''Bu dünyayı kötü bir yer yapmak isteyen insanlar bir gün bile izin yapmıyorlar.Öyleyse bizde izin yapmamalıyız''

Yazarın Yorumu: Her imüzisyenin hayalidir sanırım müziğiğ yanına alarak bir savaş verme buna başarabilen nadir insanlardandır Bob Marley.Bugün Jamaika adını biliyorsak bunda Bob Marley'in çok büyük payı vardır. Bir şarkının yapım aşamasında ne kadar eğlenilebileceğinin göstergesidir Marley.Belki de Maruana denilen bitkiyi pek çok kişinin gözünde meşrulaştırmıştır.
Ama özellikle Afrikada Bob Marley ismi belki de tek süperstar tanımıdır.No Women No Cry : Bob Marley tüm dünya'ya tanıtan şarkıların başında gelir No Woman No Cry.Genelde ülkemizde karşı cins tarafından ezilen erkek ırkının ''kadın yok ağlamak yok '' diye anlamayı sevdiği şarkı sözlerinin aslında öyle olmadığını onlar adına üzülerek söylemek istiyorum.Bu şarkı hem sosyal içerikli mesajlar verir hem toplumsal sorunlara eğilir hem de bir aşk şarkısı gibi düşünülebilir.Ama asıl mesaj şarkının son kısmında söylenilen.

''Her Şey Yoluna Girecek''sözüdür.Could Be Loved :Yorgun bir günün içindeyseniz ruhunuz sıkılmışsa ve tesadüfen bir yerden bu şarkı çalarsa inanın
gün sizin için tekrar başlar.
Bob uzakalrdan seslenir ''Bir aklımız var bizim düşündüklerin doğru değilse canı cehenneme değiştirmesinle sakıns eni''
Bugün bile duyduğumuzda yerimizde duramadığımız bu şarkı için Bob Marley'e bir teşekkür borcumuz var.

Zıggy Marley (Bob Marley'in Oğlu) & Gipsy Kings - One Love:Bob Marley'in şarkısını onun oğlundan dinlemek belki aynı keyfi vermez ama hatırya çok hoş bir saygı olacağını düşünüyorum.Marley yine bize ordan gönderiyor mesajını ''hadi hep beraber olalım''

6 yorum:

 1. Bob marleyin iyi bir futbolcu olduğunu hatta müzikten daha iyi bu işi yaptığını düşününüorum vede şarkılarına bakılırsa sadece belli yerlerinde güzel sözler var gerisi sadece şarkıyı uzatmak için yapılmış bir uğraş gibi geliyor bana ama o güzel sözlerde Marleyi marley yapan en büyük özellik =)

  YanıtlaSil
 2. bob marley ve no women no cry ne kadarda bütündür...sayende tekrar tekrar tazeleniyor bu kaliteli müzik zevki..emeğine,yüreğine sağlık sayın çakan...

  YanıtlaSil
 3. sabırsızlıkla sting'i bekliyorum.ona nezaman sıra gelecek..

  YanıtlaSil
 4. Merak etmeyin yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.

  YanıtlaSil
 5. dostum birde goo goo dolls u koyarsan çok sevinirim=))

  YanıtlaSil